Vitamin C - kyselina askorbová, 100 g
  • Vitamin C - kyselina askorbová, 100 g

Vitamin C - kyselina askorbová, 100 g

49,00 Kč
S DPH

Zdraví je to nejcennější a zimní či podzimní období je zkouškou jeho odolnosti. Ovoce, zelenina či tabletky jsou našimi běžnými ale nárazovými zdroji. Doplnit Vitamín C lze však snadněji a rychleji. Stačí půl lžíce Vitamínu C v prášku denně rozpustit ve sklence a chřipka nemá šanci.
Kyselina L-askorbová
, označovaná též jako vitamin C, je ve vodě rozpustná látka se silně redukčními účinky.

Počet

Minimální množství pro objednání tohoto produktu je 200.

 

Obchodní podmínky

 

Dodací a reklamační podmínky

  Vrácení zboží

Formulář vrácení zboží

Člověk (stejně jako další primáti či morče) ji nedokáže syntetizovat, neboť postrádá L-gulonolaktonoxidázovou aktivitu, musí ji tedy přijímat v potravě. L-askorbát se podílí na hydroxylaci kolagenu, syntéze karnitinu, metabolismu tyrosinu, působí jako antioxidant, podporuje imunitu, resorpci železa, má vliv na beta-oxidaci mastných kyselin, zvyšuje aktivitu mikrosomálních enzymů, urychluje detoxikaci cizorodých látek.

Zdroj

Ovoce, zelenina (včetně brambor), játra. Průměrné ztráty při kuchyňské úpravě potravin jsou 30 %.

Ekv vit C.jpg

Denní doporučená dávka pro dospělé: 100 mg. Při jejím stanovení je uvažováno, kromě prevence projevů deficitu, i posílení imunitního systému a prevence degenerativních onemocnění. Vyšší je potřeba při značné fyzické námaze, psychickém stresu, abusu alkoholu a drog, u některých onemocnění (např. diabetes, renální insuficience, infekce). Příjem 150 mg/den je doporučován kuřákům.

Deficit

Deficit kyseliny askorbové – kurděje (skorbut) – se dnes objevuje již jen v extrémních podmínkách. S preklinickými projevy mírného nedostatku se setkáváme i u nás (únava, prodloužená rekonvalescence, zhoršené hojení ran a snížená odolnost k infekcím).

  • Laboratorní hodnocení stavu: hladina vitaminu C v plazmě. Klinické příznaky se objevují při hodnotách ≤ 10 μmol/l, za indikátor nízkého přívodu vitaminu C jsou považovány hodnoty pod 37 μmol/l. Z hlediska prevence aterosklerózy a nádorů se za žádoucí považují hodnoty ≥ 50 μmol/l.

Nadbytek

Projevy nadbytku z potravy nejsou. Přibližně 1 % nevyužitého vitaminu C se konvertuje na oxalát, riziko tvorby močových kamenů je ale u zdravých osob nízké. Z opatrnosti by denní příjem neměl překročit 1000 mg. Podávání velmi vysokých dávek (5 g) může způsobit diarrhoeu.

Při vysokém příjmu askorbátu (řádově gramy za den) se většina této látky vylučuje močí. Může pak interferovat s celou řadou klinickobiochemických stanovení při rutinním chemickémvyšetření moči.

Zdroj: Wikipedie